İstanbul’daki En İyi 10 Tiyatro Sahnesi

Bu içeriğimiz de İstanbul’un en iyi 10 Tiyatro sahnesini derledik.

Ali Paşa Han

Ali Paşa Han: 1712 yılında inşa edilen ve geçen yıl Genco Erkal tarafından bir tiyatro sahnesine dönüştürülen Ali Paşa Han‘da yıldızların altında, asma yapraklarının bütün duvarları sardığı bir ortamda oyun izlemek sizce de hoş olmaz mı?

Adres : Yorgancılar Cad, No: 65, Küçükpazar / Eminönü

 

Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahnesi

Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahnesi: AKM hâlâ kapalıyken, Devlet Tiyatroları sahneleri AVM’lere mahkûm edilmişken Üsküdar İskelesi’ne yürüme mesafesinde, eski Tekel deposuna kurulmuş bu sahne, konuklarını en başta tarihi dokusuyla etkisi altına alıyor. 2009’dan beri bu eski kokulu sahnede oyunlar oynanıyor. Orta büyüklükte iki ayrı salonu ve önünde nefis bir manzarası olan Tekel Sahnesi’nde muhakkak gözünüze kestirdiğiniz bir DT oyununu izleyin deriz.

Adres : Paşa Limanı, No: 66, Üsküdar (Tekel Müzesi ve Kültür Merkezi)

 

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi: Black box sahnelerde oyun izlemeye biraz ara vermek, oyun izlerken rahat koltuklara gömülmek istiyorsanız klasik çerçeve sahne düzenindeki İstanbul Şehir Tiyatroları’nın ana sahnelerinden Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ni ihmal etmeyin.

Adres : Şişli Harbiye Mh. Gümüş Cd. No:3

İkinci Kat

Bağımsız tiyatro takipçilerinin ezbere bildiği adreslerden ikincikat, bu sezon kendini Karaköy’e kopyaladı. Eski bir atölyeden dönüştürülen üç katlı mekânın black box sahnesinin kapasitesi 120-150 kişi arasında. En üst katta da kafe ve workshop’lar için ayrılmış iki sınıf var. Emekyemez Mah. Sarı Zeybek Sok.

Adres : Demirci Fettah Çıkmazı No:2 Kat: 2 Karaköy

 

Krek

Kulağınızdaki kulaklıklar sayesinde camın arkasından oynayan oyuncuların nefes alıp-verişlerini duymak çok sık karşılaşabileceğiniz bir deneyim değil. Sahnenin bir diğer hoşluğu ise oyun çıkışı oyuncularla sohbet etme imkânı bulunuyor olması.
Adres : Eski Silahtarağa Elektrik Santrali, Kazım Karabekir Cad. No: 2 / Eyüp

Moda Sahnesi

Kadıköy’ün göbeğindeki Moda Sineması’ndan dönüşen Moda Sahnesi 2013 ekiminden beri biri büyük, ikisi küçük iki salonuyla hayatımızda. Oturarak 248, ayakta 600 kişilik kapasiteye sahip büyük salon özenli ses sistemi ve yer değiştirebilir sahne ve oturma düzeniyle farklı oyun tasarımlarına imkân sağlıyor. 50 kişilik Stüdyo Sahne yeni denemelere açık seyircinin ağzına layık işlere mekân oluyor. Üçüncü salon ise sinema olarak hizmet veriyor. Mekân Kadıköy’ün en işlek caddesi Bahariye’nin ortasında bulunmasının yanı sıra girişteki küçük kafesi ve fuayesinin şık mimarisiyle de hayli çekici.

Adres : Caferağa Mh., Halil Etham Sk No:37, Bahariye/Kadıköy

Ses Tiyatrosu

Siyah duvarlı, siyah koltuklu alternatif mekanlardan, hepsi birbirinin aynısı kültür merkezlerinden nefes almak için: Kadife koltukları, işlemeli tavanları ve şık localarıyla tam 128 yıllık bir yapı… Hünkar locası bulunan çok az sayıdaki tarihi binadan biri olan Ses Tiyatrosu bu açıdan dünyadaki sekiz örnekten biri.

Adres : İstiklal Cad. Halep Pasajı, No:62/90 / Beyoğlu

BKM Mutfak

BKM Mutfak ile gençlere tiyatro zevkini usta çırak kültüründe aktaran, artık bir TV efsanesi olarak kabul edilen “Bir Demet Tiyatro” ile başladığı beyaz ekran yolculuğunda tiyatro sahnesini ekranlara taşıyan BKM, Beşiktaş’ta başladığı yolculuğunun sınırlarını her geçen gün genişleterek kültüre dair her alanda hayatlarımıza dokunuyor.

Adres : Sinanpaşa Mah., Has Fırın Cad. Kazan Sok. No:3, 34353 Beşiktaş/İstanbul

 

Tiyatro Karnaval

Tiyatro Karnaval, Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi: “Oyun izlemek için illa Taksim’e mi gideceğiz” diyenlerdenseniz, burası tam size göre. Mecidiyeköy‘ün tam merkezindeki sahne, yenilenen fuayesi ve salonuyla seveceğiniz mekânlardan biri olmaya aday.

Adres : Ortaklar Cad. Bahçeler Sok. 20 Efe Han/ Mecidiyeköy

Zorlu Center PSM

Kapılarını ekim sonunda açan Zorlu Center’ın içindeki iki ayrı salona sahip Zorlu Center PSM teknik donanımı ve modern tasarımıyla sadece İstanbul’un değil dünyanın da en iyi performans salonlarından biri olmaya aday. 2262 kişi kapasiteli Büyük Salon büyük prodüksiyonlara, 738 kişilik Küçük Salon ise görece daha mütevazı prodüksiyonlara ayrılmış durumda. Salonların ses kalitesi kusursuza yakın…
Adres : Zorlu Center, 34340, Beşiktaş
..