İstanbul’da Gezilmesi, Görülmesi Gereken 10 Park

1- Yıldız Parkı

yıldız

 

Yıldız Parkı Korusu Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan yaklaşık 46 hektarlık alanı ile kent içerisindeki en büyük koru olan Yıldız Parkı, çeşitli tarih kaynaklarında adı geçen defne ormanları ve mitolojik öykülerdeki “Pan”ın Boğaziçi’nde flütünü çaldığı yeşillikler olarak da biliniyor.

Nasıl Gidilir? 

Yıldız Parkı – Beşiktaş / İSTANBUL

1. Avrupa yakası, Eminönü – Beşiktaş, Sarıyer – Beşiktaş sahil yolunu takip ederek Yıldız parkına ulaşabilirsiniz.
2. Anadolu yakası ulaşmak için; Boğaziçi köprüsünü geçip Beşiktaş sapağından Yıldız Parkı tabelasını takip ederek ulaşabilirsiniz.

 

2- RönePark

ronepark

 

Yeşilköy’ün en güzel parkı diyebiliriz buraya, hem yeşilliği, hemde sahile sıfır olması, şehirden çok uzaklaşmadan temiz bir hava, temiz bir deniz kokusu almak istiyorsanız burası tam size göre. Sahil boyunca dizilmiş kafeler, kahvaltı yerleri, çocuk parkları, ve sevimli hayvanlarıyla sizleri bekliyor. Hafta sonları yer bulmakta zorlanabilirsiniz bu yüzden sabah erken gitmenizi öneririz.

Nasıl Gidilir? 

Araç İle:  E-5 Üzerinden Sahil yoluna sapın Ataköy veya Bakırköy den çıkabilirsiniz. Florya istikametine doğru gidin burada Yeşilköy tabelalarınını takip ederseniz Röne Park’a ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma araçları İle: Yeşilköy otobüsleri ve minibüslerle de ulaşmak mümkün.

 

3- Emirgan Korusu

emirgan

 

Nasıl Gidilir? 

Emirgan Korusu ‘na toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak için İ.E.T.T. ‘nin sahil yolundan Sarıyer’e giden bütün otobüslerini kullanabilirsiniz. Emirgan durağından sonra 5 dakikalık bir yürüyüşün ardından a ulaşabilirsiniz

 • İstinye, Bahçeköy, Sarıyer yönünden gelmek isteyenler; 25E, 42T, 40T numaralı otobüslerle gelebilirler.
 • Kabataş yönünden gelmek isteyenler; 25E, 40T, 22RE numaralı otobüslerle gelebilirler.
 • Mecidiyeköy yönünden gelmek isteyenler; 29Ş numaralı otobüslerle ulaşabilirler.
 • Zincirlikuyu yönünden gelmek isteyenler; 40B numaralı otobüslerle Emirgan KorusunaUlaşabilirler.
 • Taksim’den 40, 42T, 40T otobüslerinden birine binerek yaklaşık 12 dakika içinde Emirgan Korusu’na ulaşabilirsiniz.
 • Mecidiyeköy’den25L’ye binipLevend’de indikten sonra EL2’ye binerek Emirgan’a ulaşabilirsiniz.
 • İstinye İskele’den40 numaralı otobüse binerseniz 22 dakika içinde sizi Emirgan’a götürecektir.

Özel Araç İle Emirgan Korusuna Nasıl Gidilir?

 • Emirgan Korusu’na özel araçlarıyla gitmek isteyenler sahil yolu ile Beşiktaş yönündenEmirgan’a geldiklerinde Sakıp Sabancı Caddesi’nde soldan tabelaları takip ederek Emirgan Korusu’na gelebilirler.
 • İstinye tarafından gelecekler ise, İstinye Bayırı’na girmeyip Tormak Burnu’nu geçtikten sonra düz devam ettiklerinde sağdaki tabelalarla Emirgan Korusu girişine ulaşabilirler.
 • Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ‘nün Avrupa yakasından Küçükarmutlu Sapağı‘nı kullanarak sahil yoluna ulaşmanız yeterlidir.
 • Anadolu yakasından gelecekler ise: Kadıköy’denvapurla, Üsküdar’dan ise motor ve vapurla Beşiktaş’a geçip Beşiktaş-Ortaköy yolundan geçen herhangi bir otobüse binmeleri yeterlidir

Telefon: 0 212 229 50 37

 

4- Atatürk Arboretum

ataturk

 

Atatürk arboretumu’na gittiğinizde bol bol fotoğraf çekip, göl kenarında romantik anlar yaşayabilirsiniz. Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün Bahçeköy Orman İsletme Müdürlüğü’ne bağlı bir isletme şefliği olan arboretum kelime anlamı da ağaç ev demektir. Belgrad ormanı’nın güneydoğusunda, 345 hektarlık alana kurulmuştur.  Arboretumda 1500’ü aşkın bitki türü vardır. ayrıca hatırı sayılır bir soğanlı bitkiler koleksiyonu da bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir? 

Araç İle: Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde Hacıosman’a gelindiğinizde tabelaları takip edebilirsiniz. Bahçeköy yoluna saparak ilerleyiniz. Bahçeköy’e geldikten sonra, İstanbul Ünivers. spor salonunun karşısındaki Kemerburgaz Yolunun sol tarafından dönerek 400-500 m ilerledikten sonra solda arboretumu görebilirsiniz.

Toplu ulaşım araçları ile: Toplum ulaşım araçlarını kullanarak gitmek isteyenler Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesinden Belgrad ormanına doğru giderken sol tarafta giriş kapısı görünüyor. Hacıosman’da metrodan indikten sonra her 15-20 dk. bir kalkan 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binerek 20 dakikalık yolculuk’dan sonra Bahçeköy’den inip, Kemerburgaz yolundan 450 m kadar yürüyerek ulaşabilirler.

 Adres Ve İletişim Bilgileri:

Adres: Sarıyer Köyü  34450 İstanbul

Telefon: (0212) 226 1929

 

5- Ulus Parkı

ulus

İstanbul’un belki de en güzel manzaralarından birine sahip olan Ulus Parkı, İstanbul Boğazı’na tepeden bakabileceğiniz bir yerde yer alıyor. Ulus Parkı’nın bu kadar beğenilmesinin en önemli nedeni manzarası. Ayrıca yemyeşil ağaçların içinde oluşu cazibesini arttırıyor. 

 Nasıl Gidilir? 

 1. Adnan Saygun Cad. Ulus Parkı , Etiler
 2. Taksim’den DT2 No’lu İETT otobüsleriyle “Ulus Mahallesi” durağı
 3. Araçla, Akmerkez’den Ortaköy’ü Etiler”e bağlayan Ulus yönüne giden yolu  ’Adnan Saygun Caddesi”ni takip ederek Ulus Parkı’na ulaşabilirsiniz.

 

6- Göktürk Göleti Tabiat Parkı

gokturk

 

İstanbul içinde hoş ve estetik bir yeri daha sizler için tanıtıyoruz. Göktürk göleti mesire yeri gürültüden uzaklaşıp nefes alacağınız, dinlenebileceğiniz, İstanbul’un ufak bir çevresini doğa ile buluşturan Göktürk Göleti, çevrenin önemli cazibe merkezlerinden biridir. Muhtemel olan şey ise Göktürk bölgesinde yerleşimin artması bu tür yerlerin varlığını daha önemli kılmaktadır. İski’nin denetimindeki bu baraj gölüne gelenlere görsel bir zenginlik sunuyor.

Nasıl Gidilir? 

Göktürk Merkez Mh. İstanbul Caddesi – Eyüp / İstanbul

Araç İle: Göktürk Göleti, Hasdal Kemerburgaz yoluyla ulaşılan Göktürk merkezine çok yakın. Bölge, İhsaniye yolunun hemen başlangıcında sağ tarafta yer alıyor.

 

7- Japon Bahçesi

japon bahcesi

İstanbul’da yaşayıp, bilmediğimiz güzel yerlerden bir tanesi daha. Japon Bahçesi Sizi İstanbul’dan alıp götüren farklı bir atmosferi var. Çoğu kişinin hiç bilmediği, hatta hiç duymadığı bir yer. Bunun sebebi herhalde gidenlerin de, çevresine pek bahsetmemesi olsa gerek. Beklentiyi çok yüksek tutmamak lazım ama mutlaka gezilip görülmesi gereken büyüleyici bir yer. İçerisinde Japon kültürünü yansıtan motifler, farklı bitki türleri, yapay gölü ve sakinliği ile sizi alıp uzak diyarlara götürecek.

Nasıl Gidilir? 

Çayır Caddesi, Pk. 34398, Baltalimanı – Sarıyer / İstanbul

Toplu ulaşım araçları ile: Japon Bahçesi’ne ulaşım için Odunpazarı bölgesinden kalkan 17 numaralı otobüsler kullanılabilir. Karlıtepe Caddesi üzerinde indiğinizde bahçe hemen karşınıza çıkacaktır. (İstanbul Üniversitesi sosyal tesislerinin hemen karşısında)

 

8- Gülhane Parkı

gulhane

Nazım Hikmetin Ceviz ağacı şiirinin hikayesi; Bir zamanlar Nazım hikmet hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştır. Nazım Hikmet de kaçkın şeklinde yaşamaktadır, sevgilisi Münevver ile buluşacaktır. Nazım Hikmet Gülhane parkına gider, daha sonra Gülhane parkına polisler gelir ve Nazım, ceviz ağacına tırmanır. Altından polis geçer, sevgilisi geçer, o hepsini izler ve yakalanmaz. Ve onun üzerine “ben bir ceviz ağacıyım Gülhane parkında, ne sen bunun farkındasın, ne de polis farkında” Şiiri Cem Karaca’nın seslendirmesiyle dilden dile dolaşır.

Nasıl Gidilir? 

Araç İle: Aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız kesinlikle sahil yolundan ilerleyin ve Gülhane Parkın karşısında ki açık oto parka aracınızı bırakabilirsiniz. Sirkeciye gelmeden hemen önce. Böylece hiç yürümeden Gülhane parkına ulaşmış olacaksınız.

En Yakın Tramway Durağı: Gülhane

En Yakın İETT Otobüs Durağı: EMİNÖNÜ TRANSİT
Geçen Hatlar:
30D – DEREBOYU – YENIKAPI
28T – TOPKAPI – BESIKTAS
28 – EDIRNEKAPI – BESIKTAS
26B – GAYRETTEPE-EMINÖNÜ
26A – FULYA MAHALLESI-EMINÖNÜ
26 – DIKILITAS-EMINÖNÜ
70KE – KURTULUS – EMINÖNÜ

En Yakın İDO Araba Vapuru Durağı: SİRKECİ
Geçen Hatlar:
V4 – BAKIRKÖY – BOSTANCI
V5 – SİRKECİ – HAREM

 

9- Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı

nezahat

Kaya Bahçesi’ni, su arklarını, soğanlıkları, Ertuğrul Adası’nı, İstanbul Adasını, kumar bahçesini, kurak bahçeyi, kaya bahçelerini, menfez galeriyi, çitli bahçeyi ziyaret ederek zaman geçirebilir ya da tepedeki çardaktan doyumsuz manzarayı izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir? 

Ataşehir Atatürk Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, TEM Otoyolu Anadolu Otoyol Kavşağı P.K.34758 İstanbul   Telefon: +90 216 456 44 37

AVRUPA YAKASI:

 • Taksim’den 256 nolu İETT otobüsüyle Ataşehir Sedef Durağında inerek ulaşabilirler.
 • Meterobüs ile gelecekler için Uzunçayır istasyonundan kozyatağı istikametine doğru: 19 E – 19 ŞB – 19 S – 16 M – 14 S – 14 ŞB  – 19 M nolu İETT otobüsleriyle Ataşehir Sedef Durağında inerek ulaşabilirler.

ANADOLU YAKASI:

 • Kadıköy’den  19 E – 14 ŞB – 19 M – 8 M nolu İETT otobüsleriyle Ataşehir Sedef Durağında inerek ulaşabilirler.
 • Üsküdar’dan 16 M nolu İETT otobüsüyle Ataşehir Sedef Durağında inerek ulaşabilirler. Üsküdar – Ataşehir minibüsleriyle Ataşehir Sedef Durağında inerek ulaşabilirler.
 • Ümraniye’den 13 nolu İETT otobüsüyle Ataşehir Sedef Durağında inerek ulaşabilirler.

 

10- ParkAda

parkada

 

Parkların Kralı ParkAda halk adıyla AdaPark, sizler için yapılmış görsel şölen diyebilirim. İçerisindekileri saymaya kalksam akşam olur hep beraber geceye kalır içmeden kafayı buluruz. Bu kadar içten konuşuyorum düşünün. :)

İçerisinde Neler Var?: Luna Parkı, piknik yerleri, göl manzarası, restoranları, kafeleri, bowling salonu, anfi tiyatro, çarşı, yapay köprüleri ve şelalesi, hayvanat bahçesi, otoparkı vs.. bu uzayıp gidiyor. Siz en iyisi resimlere bir göz atın ve hemen arabaya atlayıp soluğu burada alın.

Nasıl Gidilir? 

Kocatepe Mah. Hudut yolu üzeri Kocatepe Bayrampaşa / İstanbul

Telefon: (212) 640 95 50

Bayrampaşa sapağına girdiğiniz de Otogar yolunu takip edin, Otogar bağlantı yolu tabelalarından ilk sağa saptığınızda park hemen karşınıza çıkacaktır.

Toplu ulaşım araçları ile: Metro bayrampaşa durağında indiğinizde yürüme mesafesindedir.