İstanbul’da Kamp Yapabileceğiniz En İyi 10 Kamp Alanı

Son zamanlarda korona virüs salgını nedeniyle popülerliği giderek çoğalan kamp kültürü, herkesin tatil algısını değiştirmesini sağladı. Bu algının değişmesindeki en büyük sebep ise; sosyal medyada giderek artan kamp ve karavan paylaşımları, otellere nazaran daha uygun fiyatlı olması ve en önemlisi kalabalıktan artık bunalan, birkaç günde olsa kendini doğanın içine atarak nefes almaya çalışanlar soluğu çadırda alıyor. Sizler için İstanbul’da kamp yapabileceğiniz en iyi 10 kamp alanını araştırdık.

10- Aydos Ormanı Kamp Alanı

Aydos Ormanı Kamp Alanıİstanbul Anadolu yakasında Kartal bölgesinde bulunan Aydos Ormanına ulaşmak gerçekten çok basit otobüs/minibüs ile rahatça gidebilirsiniz. Alana araç ile içeri giriş ücretli olmasına karşın yolları Off Road yapanların uğrak yeri olması sebebiyle normal bir araçla ilerlemekte zorlanabilirsiniz.

9- Belgrad Ormanı Kamp

Belgrad Ormanı Kamp Alanıİlk aklınıza gelen cümlenin Belgrad ormanında kamp yapılıyor mu? Dediğinizi duyar gibiyim. Evet yapılabiliyor ama yasal değil. Ateş yakmadan, çevreyi kirletmeden kampınızı istediğiniz gibi yapabilirsiniz yani kısacası hafta sonu gelen mangalcıların yapmadıklarını yapmanız halinde kamp kurmanızda herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Sadece İstanbul içerisindeki en kalabalık doğa yürüyüşü bölgesi olmasından dolayı tadınız kaçabilir.

8- İnceğiz Mağara Kamp Alanı

İnceğiz Mağara Kamp Alanıİstanbul Avrupa yakasında Çatalca bölgesinde bulunan kamp alanı, ulaşımın kolay olması bakımından kamp severlerin ilgini çekiyor. Kemal Sunal mağarası da denilen yer Saloko, Davaro gibi filmlerin çekildiği bölgedir.

7- Darlık Barajı Kamp

Darlık Barajı Kamp Alanıİstanbul Anadolu yakası Şile yolunda bulunan kamp alanı, baraj göllerinden en güzeline sahip denilebilir. Daha sakin bir kamp yapmak, balık tutmak, hiking, trekking, offroad, bisiklet sürmek için oldukça ideal bir yapıya sahip. Maalesef her güzel yerin bir kusuru var. Belli bölgelerde telefon çekmiyor ve baraj içerisinde herhangi bir tuvalet, elektrik, su içebileceğiniz bir yer ve duş alma imkanınız bulunmuyor. O yüzden hazırlıklarınızı daha iyi yapmalısınız.

6- Polonezköy Tabiat Parkı Kamp Alanı

Polonezköy Tabiat Parkı Kamp AlanıRiva yolu güzergahında veya Fatih Sultan Mehmet Köprüsü çıkışından rahatça ulaşabileceğiniz diğer kamp yeri Polonezköy tabiat parkında yer alıyor. Belgrad’ın temiz versiyonu diyebiliriz. Burada kamp yapmayı düşünenlerin sadece plaj sandalyesini alıp gelmeniz bile yeterli olacaktır. Çünkü içerisinde günlük çadır kiralayan alanlar bulunmaktadır. Bunun dışında yeme-içme, tuvalet ihtiyaçlarınızı da çok rahat karşılayabileceğiniz yerler bulunmakta.
Haftaiçi gelmeniz de yarar var. Haftasonu fazla kalabalık olması ve serpme kahvaltıcıların bulunması, piknikçilerin en uğrak yerlerinden biri haline getiriyor.

5- Akçakese Kamp Alanı

Akçakese Kamp Alanıİstanbul’da ücretsiz kamp yapabileceğiniz kamp alanlarından bir tanesi. Çadır kurup denize girebileceğiniz en güzel kamp alanı diyebiliriz.

4- Kilyos Doğada Yaşam Okulu

Kilyos Doğada Yaşam Okuluİstanbul’da en güvenilir, en temiz kamp alanlarının başında Doğada Yaşam Okulu kamp alanı geliyor. Arkadaşlarınızla güvenilir ve temiz bir yerde kamp yapmak istiyorsanız mutlaka buraya uğramalısınız. Tek negatif yanı girişin ücretli olması.

3- Kilimli Koyu Kamp Alanı

Kilimli Koyu Kamp AlanıAğva’da bulunan kilimli koyu manzarasıyla İstanbul’da yapacağınız diğer kamplardan ayrılıyor. Kilimli tesisleri içerisine girdikten sonra ücretli kamp alanını göreceksiniz. Tesisin sol tarafında patika tarzında bir yol bulunuyor, bu yolu takip ederek arka tarafta ücretsiz bir şekilde kamp yapabileceğiniz alana ulaşıyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken ise deniz manzaralı tarafta kamp yapmaya karar verirseniz dikkatli olmalısınız. Çünkü burada rüzgar çok şiddetli olduğundan çadırın iplerini sıkı ve gergin bir şekilde bağladığınızdan emin olun ve yanınızda domuz ve çakallardan korunmak için torpil bulundurmanızda yarar var.

2- Semizkum Mocamp

Semizkum Mocamp Kamp AlanıSilivri Semizkum tarafında bulunan kamp alanı, genel olarak tatile çıkamayan çocuklu ailelerin tercih ettikleri bir yer. İçinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar mevcut. 250 metre uzunluğundaki kumsalı, 300 karavan ve çadır kapasiteli haftasonu kaçamak yapabileceğiniz her türlü olanağı barından bir tesis içerisinde. Tabi ki İstanbul’a bu kadar yakın güzel bir yerin bedava olacağını sanmayın. Gitmeden önce güncel fiyatları öğrenip yola çıkmanızda fayda var.

1- Malatra Koyu

Malatra Koyu Kamp alanıİstanbul – Çatalca sınırları içinde olan kamp alanında bir kere kamp yaptığınızda müdavimi olabilirsiniz. İlk kez gidecekler için Google haritaları kullanmanız şart olacaktır. Çünkü yolun belli bir kısmında, arabanızı bırakıp 20 dakika kadar patika yoldan, hiçbir tabela olmadan koyu bulmanız gerekecek. Koya vardığınızda yol boyunca çektiğiniz tüm eziyetler kafanızdan uçup gidecek. Denizi berrak ve ulaşım zor olduğu için muhtemelen sizden başka kimse olmuyor. Tabi hazırlıklarınızı çok iyi yapmanız gerekmekte yakınınızda hiçbir tesis bulunmuyor. Kamp severlerin mutlaka gidip görmesi gereken, İstanbul’daki en iyi kamp alanı olarak listemizde ilk sırada yer verdik.

Kamp malzemeleri için tıklayınız.