İstanbul’un Tarihi 10 Camiisi

İstanbul’da islam tarihihin en güzel camiileri bulunmaktadır.İşte o camiler ve bilgileri.

 

10 – Şehzade Camii
Şehzade Camii
Fatih ilçesinde bulunmaktadır.Mimar Sinan tarafından 1548 yılında yapılmıştır.1.Süleyman yaptırmıştır ölen oğlu Mehmed için.İçi rengarenk çinilerle doludur.İçinde Şehzade Mehmed,Şehzade Çihangir,Hümaşah Sultan,Rüstam Paşa,Destari Mustafa Paşa türbeleri bulunmaktadır.

 

9 – Sokullu Mehmet Paşa Camii
Sokullu Mehmet Paşa Camii
Galata’da bulunmaktadır.Mimar Sinan tarafından 1578 yılında yapılmıştır.Sokullu Mehmet Paşa adına yapılmıtşrı.Denize yakın olan nadir camiilerden biridir.İç mekanında güzel çiniler vardır.1807’de yangın çıkmasına rağmen restorasyon çalışmalarıyla tıpkı eski haline çevrilmiştir.

 

8 – Kalenderhane Camii
Kelenderhane Camii
Vefa semtinde bulunmaktadır.Doğu Roma döneminde yapılmıştır.Öncede kilise görevi yapmış olan yapı 18. yüzyılda camiiye çevrilmiştir.Kalender Tarikatı bu camiiyi kullandığı için camiinin ismi kalender olarak kalmıştır.Kubbesinde mozaik desenler bulunmaktadır.

 

7 – Beyazıt Camii
Beyazıt Camii
Fatih ilçesinde bulunmaktadır.1506 yılında tamamlanmıştır.Mimar Sinan tamamlandıktan restorasyon yapmıştır.İçerisinde Yavuz Sultan Selim,Sultan Beyazid türbesi bulunmaktadır.

 

6 – Ortaköy Camii
Ortaköy Camii
Beşiktaş ilçesinde bulunmaktadır.Abdülmecid tarafından 1853 yılında Mimar Nigoğos Balyan’a yaptırmıştır.Boğazın hemen yanında olan bir camiidir.Özel tasarım mozaik mermerlerle yapılmıştır.2014 yılında restoransyon yapılarak eski günlerinden daha güzel bir hal almıştır.Boğazın manzarasını güzel yapan en önemli yapılardan biridir..

 

5 – Rüstem Paşa Camii
Rüstem Paşa Camii
Fatih ilçesinde bulunmaktadır.Sadrazam Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında Mimar Sinan’a yaptırmıştır.Kubbe eteklerin çinilerle kaplıdır.Osmanlı çini sanatının en güzel örnekleri bu camiidedir.

 

4 – Fatih Camii
Fatih Camii
Fatih ilçesinde bulunmaktadır.Bizans döneminde Havariyyun Kilisesi olarak görev yapmaktaydı.Mimarı Sinaüddin Yusuf bin Abdullah’tır.Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fet ettiği için camiiye ismini koydurmuştur.Bir çok deprem atlatıp ve bir çok kez ağır hasarlar almasına rağmen hala sapa sağlam ayakta durmaktadır.

 

3 – Süleymaniye Camii
Süleymaniye Camii
Fatih ilçesinde bulunmaktadır.1.Süleyman tarafından 1557 yıllında Mimar Sinana yaptırmıştır.İçinde medreseler,kütüphane,sıbyan mektebi,hamam,imaret,hazire ve dükkanlar vardır.4 tane minaresi vardır bunun sebebi ise Kanuni’nin İstanbul’un fethinden sonraki 4. padişah olmasıdır.Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın hazire bulunmaktadır.Kanuni Sultan Süleyman’ın haziresi pırlantalar ile süslenmiştir.

 

2 – Eyüp Sultan Camii
Eyüp Sultan Camii
Eyüp semtinde bulunmaktadır.Haliç’e kıyısı bulunmaktadır.1458’de çeşitler tamirler görmüştür.Çok kutsal bir camiidir.İçinde Necip Fazıl,Fevzi Çakmak,Ferhat Paşa,Mehmet Paşa,Siyavuş Paşa,Beşir Fuad,Ziya Osman Saba,Sokullu Mehmet Paşa türbeleri vardır.Fatih’ten sonra asırlarca padişah bu camiide kılıç kuşanmışlardır.

 

1 – Sultanahmet Camii
Sultanahmet
Fatih ilçesinde bulunmaktadır.Sultan 1. Ahmed tarafından 1616 yılında Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırmıştır.Avrupalılar bu camiiye Mavi Camii demektedir bunun sebebi ise mavi çinilerle süslü olmasıdır.Mimarisi Osmanlı Camiileri ve Bizans kiliselerinin sentezisi ile yapılmıtşrı.Türkiye’nin altı minareli ilk camiisidir.İstanbul’un en büyük yapılarından biridir.Camii medresler,hünkar kasrı,arasta,dükkanlar,hamam,çeşme,sebiller,türbe,darüşşifa,sıbyan mektebi,imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır.Turistlerin İstanbul’da en çok gittiği noktalardan biridir.