İstanbul’da Yaşayabileceğiniz 10 Problem

10- Pahalı Kafe Fiyatları

111

Sosyal olmak gibisi yoktur. Dostlarınızla güzel bir kafede buluşup lafın belini kırmak paha biçilemez. Laflarken nargile veya kahve içmek isterseniz masadan cep yakan bir fiyat ve arkadaşlarınızın kuşku dolu bakışlarıyla kalkabilirsiniz.

 

9- Kaldırıma Park Eden AraçlarPark

Günümüzde İstanbul’da park yeri bulmak büyük sorun. Park yeri bulamayan araçlar alternatif olarak sokak aralarındaki kaldırımlara park ediyor. Apartmanınızdan dışarıya çıkmak isterken araçların arasından akrobasi hareketleriyle sıyrılabilirsiniz.

 

8- Gasp ve Kapkaç Olayları

gasp

Kalabalık bir caddede yürüyorsanız çantanıza veya arka cebinize koyduğunuz cüzdanınıza, cep telefonunuza dikkat edin. Kapkaççılar tek hamleyle bunları siz farkında olmadan kolayca alabilir. Bu yüzden çantanızın ağzını kapatarak daima önünüzde taşıyabilirsiniz.

 

7- Öğrenci Belgesi İsteyen Toplu Taşımacılar

min

İstanbul’da öğrenciyseniz başta minibüsçüler ve diğer toplu taşıma aracı şoförleri sırtınızda çanta olsa bile öğrenci parası yerine tam kişi parası almak için öğrenci belgesi veya paso göstermenizi isteyebilir. Yanınızda belgeniz veya pasonuz yoksa üzgünüz, tam kişi parası ödemek zorundasınız.

 

6- Bitmeyen Yol Yapım Çalışmaları

yolyapim

İstanbul’da güne sokağınızdan gelen makine sesleri ile uyanabilirsiniz. Bir çalışma diğerini, diğer çalışma ötekisini tetikler. Bu şekilde kısır döngüye girer ve sokağınızdan çalışma sesleri kesilmez.

 

5- Sokağa Tükürenler

tukuruk

Toplum olarak bu konuda ne yazık ki seviye atlayamadık. Bir apartmanın altından geçerken camından bakan yaşlı bir teyze derin bir “kooh!” sesinden sonra istemeden de olsa kafanıza tükürebilir. Daha da kötüsü siz bunu normal bir su damlası sanabilir ve yolunuza devam edebilirsiniz.

 

4- Kısa Mesafeye Gitmeyen Taksiciler

taksi

Gideceğiniz yerle bulunduğunuz yer arasında fazla mesafe yoksa taksi bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Taksiyi çevirdiğinizde “Nereye?” sorusuna kısa mesafede kalan bir yer söylediğinizde “Ben oraya gitmiyorum.” yanıtıyla karşılaşabilirsiniz. Taktik ise bindikten sonra karar değiştirmiş gibi yapmaktır. Her zaman işe yarar.

 

3- Kekolar ve Dızolar

keko

Bu tipler sokak köşelerinde veya kız meslek lisesi önlerinde yaşamlarını sürdürürler. Genellikle fosforlu giysileri tercih ederler ve bazı türlerin saçları Arizona Kertenkeleleri’ne benzer. Laf atmalarına veya para istemelerine karşı dikkat edilmesi gereken tiplerdir. Tavsiyemiz aldırış etmeden yolunuza devam etmenizdir.

 

2- Kalabalık Toplu Taşıma Araçları

topu

Toplu taşıma araçları diğer araçlara göre çok daha hızlı ulaşımı sağlasa da bazı kilit yerlerde saatlerce o kalabalığın ve (özellikle yaz sezonu ise) kötü kokuların içinde aracı bekleyebilirsiniz. Kalabalığı aşarak araca binmeyi başardığınızda ise şansınız yaver giderse yazın klima veya kışın kalorifer açıksa bu sizi biraz olsun rahatlatacaktır.

 

1- Yoğun Trafik ve Her Yere Geç Kalmak

yol
İstanbul trafik sıkışıklığı konusunda dünyada birinci sırada. Gururlanmak mı yoksa üzülmek mi gerekiyor bunu size bırakıyoruz. Trafik sıkışık olunca haliyle gitmek istediğimiz yere geç kalabilirsiniz. Birine randevu verdiyseniz, üstelik uzak bir yerse yola saatlerce önceden çıkmanızı tavsiye ediyoruz.