İstanbul’a Yakın 10 Tatil Yeri

1.AĞVA

Ağva

Ağva,iki yanında akan Göksu ve Yeşilçay nehirleri, cephesinde Karadeniz’in masmavi suları, zengin balık çeşitleri ile İstanbul’un kuzeydoğusunda yer alan bir tatil şehridir. İstanbul şehir merkezine 97 km uzaklıktaki Ağva Şile’ye bağlıdır. Eskiden çoğunlukla bahar ve yaz aylarında İstanbullular içi sayfiye yeri sayılan ama artık kışın da şehrin gürültüsünden kaçmak ve huzur içinde bir tatil geçirmek isteyenlerin bir numaralı tercihi olan yemyeşil bir rüya Ağva tam bir kafa dinleme yeridir.

İzmit’in Çal Tepesi’nden doğup gelen Göksu ve Yeşilçay derelerinin Karadeniz’e döküldüğü yerde, zamanla oluşan delta üzerine kurulan bu şirin beldenin belki de en çekici yanı bu derelerin yemyeşil kıyıları. Oteller ve restoranlar buralara kurulmuş, yörenin tüm etkinlikleri bu kıyılarda gerçekleştiriliyor.

2.BÜYÜKADA

b

Büyükada’ya İstanbul Şehir Hatları,iDO,Dentur,Turyol İle gidebilirsiniz.İstanbula uzaklığı 1.45dk civarındadır.5 adadan en büyük olanı ve en uzak olanıdır.Fayton ve bisiklet turları yapabilirsiniz mavi yesil içiçe sıcak bir ortamı vardır.

3.KASTRO

k

Önceleri Kastro adı ile anılan plaj günümüzde artık Çamlı Koy plajı olarak bilinmektedir. Bölgenin bir tarafında ağaçlardan oluşan harika bir orman diğer tarafında ise Karadeniz’e dökülen muhteşem altın rengi bir göl bulunmaktadır. Bölgede bir piknik alanı mevcuttur. Zaman içerisinde turist çekmeyi başaran plajın etrafında ise bir kaç adet konaklama alanı bulunmaktadır. Sakin ve az bilinen bir yerdir. Biraz kafa dinlemek için son derece hoş bir yer olabilmektedir. Kamp alanlarında barınma mevcuttur bir nevi cadırkent. Çadırınızı alıp bölgede hoş bir tatil yapabilirsiniz.

Çadır ücretleri ise kaç kişi olduğunuza bağlı olarak değişmektedir. Dört kişilik bir çadır için gecelik 25 TL ve bir karavan için gecelik 30 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekir. Aynı zamanda bölgeye girişte arabalar için de park ücreti alınmaktadır. Bu ücret aracın büyüklüğüne bağlı olarak 3- 80 TL arasında değişmektedir.

4.KEFKEN

zx

Ankara-İstanbul arasındaki, Tem Otoyolundan, Kandıra gişelerinden çıkın. Otoyol, Kandıra gişeleriyle, Kandıra arası: 35 km. Oradan “Kefken” tabelalarını takip ederek ilerlediğinizde, 20 km. sonra Kefken’e ulaşırsınız. Kandıra-Kefken arası: 20 km. İzmit-Kandıra arasındaki yol yeni ve cok iyidir . Kandıra’dan geçerken manda inek sütü karısımı yoğurt almanızı tavsiye ederiz.
İstanbul-Şile-Ağva arasındaki yoldan da gelinebilir,fakat yol bozuk önermiyorum. ynarca ve Kandıra istikametinde, tabelaları takip ederek Kefken’e ulaşabilirsiniz. Şöyleki; Adapazarı-Kandıra arası mesafe: 67 km. Kefken’e ulaşmak için, otoyol üzerindeki bağlantılara, diğer şehirlerin uzaklakları ise; Ankara-Adapazarı: 305 km., Ankara-İzmit; 342 km. ve İstanbul-İzmit; 111 km.

5.KERPE

kerpe06

Karadenizin sakinleştiği yerdir. Balıkçılık ve deniz dostluğu hatsafadadır . Doğanın hediyesi olan ormanlar, inci gibi kumu, berrak denizi ile mest eder ziyaretçilerini.2007’de turizm beldesi olan kerpe deniz orman içiçedir.Kocaeli ili Kandıra İlçesi  bu şirin köyde en büyük avantaj Karadeniz’in meşhur hareketli suyuna karşı sakin bir denize sahip olması. Sebebi ise çam  agaçlarından dolayı rüzgar almamasıdır.

Doğal hali ile korunmuş Kerpe Kayalarının altındaki boşluklar, dalış sporu ile ilgilenenlerin sualtında zevkli zamanlar geçirmelerini sağlıyor. Kaya tırmanışı, trekking, dalgıçlık, balıkçılık ve yüzme gibi uğraşlarla ilgileniyorsanız, Kerpe sizin için ideal bölgelerden biridir. Ayrıca gün batımının doğada bıraktığı muhteşem manzarayı görmeden Kerpe’yi terk etmemenizi öneririz.

6.KINALIADA

kınalı

Kınalıada İstanbul Sehir Hatları,İdo,Dentur,Turyol ile gidilir.Beşiktaş Kadıköyden vapurlarla 30,40 dk sürmektedir,kücük sakin ve huzurdolu bir yerdir.

7.KIYIKÖY

indir

Kıyıköy, Kırklarelinin Vize ilçesine bağlıdır.Karadeniz kıyısındaki bu kasabanın etrafı ormanlarla çevrili olup Pabuçdere ve Kazandere dereleri de Karadeniz’e bu kasabadan dökülmektedir. Yerli halk Balıkçılık ve ormancılık yapmaktadır. Dünyanın en eski taş oyma manastırlarından Aya Mikola buradadır. İstanbul’dan günübirlik turlar veya geziler için uygundur..Kırklareli ili, Vize ilçesine bağlı Kıyıköy’ün sınırları içinde bulunan Kastro Körfezi Tabiatı Koruma Alanı ise, 329 hektarlık bir alan üzerinde yayılmış bulunmaktadır. Ancak, bu Körfez’in batısı Kırklareli’ne dâhil iken, ortası Tekirdağ ve doğusu da İstanbul sınırları içinde kalmaktadır.Trakya’nın yegane karaçam (Pinus nigra) ormanlarının bulunduğu bu alan değişik bitki türlerini kapsamaktadır. Bunların başında karaçam macar meşesi ,dışbudak söğüt kavak  gelmektedir.

 

8.MASUKİYE-KARTEPE

gunubirlik_klasik1

1864 yılında sona eren Kafkas-Rus savaşları sonucu Kafkasya’nın sahil kısmı Çerkesleri, bugünkü Soçi ve yakınlarında yaşayan Ubıhlardan Öçbe Murat Bey’in önderliğinde kurulmuştur. Köyde Çerkesler’in Ubıh-Abhaz ve Adige boyları yerleşmiştir. Daha sonra Lazların ve Karadenizliler’in yerleşmesiyle bugünkü belde oluşmuştur. Türkiye’nin ilk kadın Belediye Başkanı Leyla Atakan İzmit Belediye Başkanlığı yapmıştır.

9.POLENEZKÖY

qweqwe

Şehirden uzak nefes almak için, yabani kuş sesleri ve yemyeşil tabiat eşliğinde, doğayı ve kültürü aynı anda yaşayabileceğiniz eşsiz bir cennet kösesi, İstanbul’un arka bahçesi… Polonezköy .Bir taşra atmosferinde yemek yemek, trafik kargaşasından uzak bir yürüyüş yapmak istiyorsanız, İstanbul Beykoz ilçesinin bu şirin beldesi Polonezköy’de birkaç saat geçirebilirsiniz. Türkiye’de Polonyalıların yaşadığı bu köy, sosyolojik ve coğrafi açıdan, ilk duyuşta insana biraz çarpıcı geliyor. İşte burası İstanbul’un en güzel sürprizlerinden biridir.
İstanbul’un arka bahçesinde doğanın yeşilini korumayı başardığı, insanın gerekli saygıyı gördüğü nadir yerlerden biridir Polonezköy. Köye gelmeden, etrafı çam ağaçları ve yeşilliklerle çevrili yollardan geçerken kendinizi bir anda İstanbul’un kalabalıklığı, gürültüsü ve stresinden arınmış hissedersiniz. Polonezköy’de hafta sonu tatili, günübirlik gezi, piknik,mangal keyfi, lüks ve kaliteli restoranlarda akşam yemekleri, düğün ve muhtelif partiler gibi pek çok imkanı değerlendirebilirsiniz.

10.SAPANCA

sapanca-lake

Sapanca, Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda Sakarya merkez ilçesi Adapazarı, güneyinde Samanlı Dağları, Geyve ve Pamukova İlçesi, batısında da Kocaeli merkez ilçesi İzmit yer alır.Günlük gidip gelincebilecek bir yerdir.İstanbula 1.30 dk  uzaklıktadır.